Punkt konsultacyjny cieszy się dużą popularnością!

Punkt konsultacyjny cieszy się dużą popularnością!

Mieszkańcy Rybnika w 2020 roku bardzo chętnie korzystali z pomocy punktu konsultacyjnego  programu „Czyste Powietrze” prowadzonego przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu.  Działalność punktu została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika.

Do końca 2021 roku właściciele nieruchomości, w których zamontowane są stare piece bez tabliczki znamieniowej muszą je wymienić, na kotły co najmniej  5 klasy. Aby wesprzeć mieszkańców w całym procesie otrzymania dotacji od kilku lat działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”, który pomaga mieszkańcom wypisać wniosek o dotację oraz udziela informacji na temat programu. Tylko w 2020 roku z porad w puncie skorzystano 4428 razy, wśród nich było 2610 telefonów, 1554 wizyt w punkcie, 223 mailowo,16 FB, 25 skype.

Bardzo zależało mi na tym, żeby rybniczanie mieli możliwość pozyskania informacji o programie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, dlatego z pieniędzy samorządu pokrywamy koszty działania tego punktu. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej kampanii informacyjnej, którą jako miasto prowadzimy zaczynamy mieć wreszcie efekty – mówi prezydent Piotr Kuczera – Rybnik w ubiegłym roku okazał się absolutnym liderem jeżeli chodzi o pozyskiwanie dotacji z programu na terenie Śląska. Mieszkańcy złożyli 1228 wniosków, miasto na drugim miejscu ma złożonych 451 podań, to pokazuje jak duża jest różnica. Bardzo się cieszę i kibicuję mieszańcom w walce o czyste powietrze – podsumowuje Kuczera. 

Z pomocą punktu konsultacyjnego w 2020 roku  złożono 423 wnioski na łączną kwotę 4 961 383,1 zł. Dodatkowo w punkcie można uzyskać wsparcie w wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozliczenia dotacji, z takiej możliwości skorzystało 70 osób.

Źródła ciepła (na podstawie wniosków)najczęściej wybierane przez mieszkańców Rybnika to: 49,6% kocioł gazowy, 31,0 % kocioł węglowy, 9,9% kocioł na pelet, 8,0% pompy ciepła, 1,2% elektryczne ogrzewanie, 0,2 zgazowujące drewno.

Punkt konsultacyjny prowadzi także statystyki dotyczące dzielnic,z których najwięcej osób złożyło wniosek z pomocą punktu.  Najwięcej wniosków złożono z Rybnika Północy, Boguszowic starych i Kamienia, najmniej z Zamysłowa.

Punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” wspiera mieszkańców Rybnika w zakresie wypełniania wniosków o dotację, znajduje się na Kampusie przy ul. Rudzkiej 13, budynek C pok. 3.2. Chcąc umówić się na spotkanie można skorzystać ze strony internetowej www.powietrzerybnik.pl lub wysłać smsa o treści wizyta pod numer telefonu 517 664 090. Znaleźć nas można także na facebooku – Czyste Powietrze Rybnik – punkt konsultacyjny.

No Comments

Post A Comment