Relacja Kornelii z wymiany Youth in Nature!

Relacja Kornelii z wymiany Youth in Nature!

Wymiana Młodzieżowa z Programu Erasmus+ pt. Youth in Nature (TRABZON/TURKEY 24-30.06)

Chyba jak i większości Polaków, Turcja wydaje mi się być miejscem magicznym, bogatym kulturowo, orientalnym i niezgłębionym. Turcją nie da się nasycić, w tydzień, miesiąc ani chyba nigdy, bo kraj zawsze pozostawia niedosyt i chęć na więcej.
Więcej eksplorowania, poznawania kultury, sztuki i ludzi oraz odkrywania cudownych tańców i pysznego tradycyjnego jedzenia.
Także wyobraźcie sobie moje zadowolenie, gdy okazało się, że dostałam się na projekt – wymianę młodzieżową, do miejscowości nie tzw. kurortowej, skrojonej pod europejskiego turystę (których swoją drogą jest bardzo wielu w Turcji), ale do miasta pełnego wzgórz porośniętych plantacjami zielonej herbaty i niezliczonych ilości monastyrów. Nie mogłam być bardziej zadowolona. Ahoj przygodo – witaj Trabzon!

W projekcie brały udział trzy kraje: Polska, Bułgaria i Turcja. Tematem wymiany była Młodzież w Naturze (Youth in Nature). Na miejscu czekało więc na nas siedem dni pełnych górskich wspinaczek, wycieczek nad jezioro i obcowania z przepiękną naturą tego regionu. W trakcie wieczorów kulturowych każdy z krajów przedstawił swoją kulturę najlepiej jak tylko potrafił. Tańczyliśmy turecki taniec weselny, gotowaliśmy polskie pierogi i uczyliśmy się bułgarskich łamańców językowych. Przy tym wszystkim poznawaliśmy się coraz lepiej i nawiązywaliśmy nowe przyjaźnie.

W wymianach poza poznawaniem nowych ludzi chodzi o wspólne uczenie się od siebie. O dawanie innym, a nie tylko branie czegoś dla siebie. I tak poznałam dwie niesamowite uczestniczki! Jedna co rano dawała nam lekcje jogi w pięknym otoczeniu natury, całkowicie za darmo, z ogromnym zapałem angażując się w prowadzone przez siebie zajęcia.

Druga miłośniczka rysunków i henny obdarowywała nas pięknymi, spersonalizowanymi tatuażami z henny.

 

Turcja i projekty Erasmus+ umożliwiły nam zawarcie niesamowitych przyjaźni, poznanie nowych kultur, podróżowanie. To uzależnia. Ale to zdrowe uzależnienie. Uzależnia od przygody, zachęca do uczenia się i rozwoju. Pozwala gonić marzenia. ?

Kornelia Jastrzębska

 

 

 

No Comments

Post A Comment